A XVI. szzadban a renesznsz s a humanizmus, majd a reformci eszmeramlatai hatroztk meg a francia irodalmat. A renesznsz kultrt a vilgi szemlletmd jellemzi: a valls httrbe szorul, az ember a fldi let lvezsre trekszik. Az ember (az antikvits szemlletnek megjulsaknt) ismt az rtkrend kzppontjba kerl, a kor eszmerendszere a "humanizmus" lesz. Ismt fontoss vlnak az emberi kapcsolatok (bartsg, szerelem, csald, haza). A szemlyisg teljessge lesz az eszmny: egyarnt tiszteletben ll a test s a llek, az sz s az rzelem, a tudomny s a mvszet, az emberisg s a termszet. A renesznsz ember konfliktusok tkzpontjban ll, s szemlyesen li t kornak minden ellentmondst, vlsgt. A legjelentsebb renesznsz szemlyisgek az egyetemes ltkr alkotmvszek (a polihisztorok) voltak, akik a kultra teljessgt voltak kpesek tltni, sszegezni s megjtani. Az emberkzpontsg jraledt rtkrendje sszefondik az kor irnti tisztelettel, az kori kultra jrartelmezsnek szndkval.
Habr ez nem kifejezetten a francikhoz kapcsoldik, meg kell emlteni, hogy a knyvnyomtats a renesznsz kor hatalmas jelentsg, napjainkig hat tallmnya: a nmet Gutenberg (Johannes, kb. 1397—1468) 1450-es kezds utn 1456-ra Mainzban kszti el az els nyomtatott knyvet: ez a latin nyelv Biblia, a Vulgata. Az irodalom ettl kezdve nagy pldnyszmban a legszlesebb tmegek szmra is hozzfrhet lesz.
A francia irodalomban a knyvnyomtatssal a npszer irodalom virgzsnak indul: a npknyveksorban jelentkezik Rabelais (Franois, 1494—1553), a humanista letrm s tudsvgy humoros kifejezje. Kiemelked sikere a Pantagruel (1532) a fktelen tvgy hs kalandjaival.
![](//paris-jetaime.gportal.hu/portal/paris-jetaime/image/gallery/1303051615_50.png)
Franois Rabelais
A francia nyelv s a vers kifejez kpessgnek nvelsre 1549-ben mozgalom indul "Pliade" nven. Ronsard (Pierre de, 1524—1585) petrarkista klt volt, antik mintk alapjn a francia nyelv s kltszet felemelje, a szerelmi lra nagy alakja. Az n. "Pliade" irodalmi csoport vezetje, egyben IX. Kroly udvari kltje. A csoport kiemelked szemlyisge Joachim de Bellay (1522-1560) is.
I. Ferenc megalaktotta a College de France intzett, amely a humanista tudomny s mvszet kzpontja lett. Udvarnak jeles kltje Clment Marot (1496-1544).
A humanista blcselet jeles alakja Montaigne (Michel Eyquem de, 1533—1592). Megteremti az essz mfajt, a nevt is adja Esszk (Essais I—III., 1580—1588) c. knyvvel.
A renesznsz irodalom jellegzetes mfajai: a nemzeti nyelv eposz (a klasszikus hagyomny s a verses lovagregny sszekapcsolsval), az idillikus lers, a komdia, a psztorregny s a psztordrma, Boccaccio rvn a novella, a blcselked-szellemes prza, az angol irodalomban (mint a mfaj hatrn ll versforma, Petrarca hatsra is) a szonett, Shakespeare drmatpusai, kztk pl. a romnc, a spanyol irodalomban a pikareszk regny, a franciknl az essz (Montaigne). A korszak vgn megjelenik a modern regny (Cervantes), st az els trtnelmi regnyek is.
![](//paris-jetaime.gportal.hu/portal/paris-jetaime/image/gallery/1303051928_92.png)
Michel Eyquem de Montaigne
A renesznsz korban a drma fejldse felgyorsul. Eleinte a klasszikusok (Szophoklsz, Plautus, Terentius, Seneca) tragdii s komdii kerlnek sznpadra eredeti (grg, ill. latin) nyelven, s egy ideig az j darabok nyelve is a latin, de aztn fordtsok szletnek az antik mvekbl, elre mutatva a francia klasszicizmus irnyba. Az j alkotsok trgya immr a fldi let. A kzpkori ritulis drmaformkat fokozatosan httrbe szortja a komikus vilgi sznjtszs, pl. a francia "farce" a Pathelin mester c. darabbal. A meghatroz mfajok: eleinte a vgjtk, aztn az iskoladrma, majd a nemzeti nyelv komdia. A korszak vgn a meghatroz mfaj mr a mly tartalm tragdia, magasztos hangvtellel.
A renesznsz nyelv sznekben gazdag, vltozatos, egyni. A klt a szkincs legklnbzbb rtegeibl vlogat. A szvegekben az emelkedett, fennklt stlus s az lbeszd egyarnt megjelenhet.
|