A korszak neve a legvalsznbben az olasz "barocco" ('nyakatekert') szbl szrmazik, pejoratv jelentst fejezett ki, feltehetleg a XVIII. szzadban a klasszicista francik rszrl.
A barokk elssorban az ellenreformci mvszi kifejezje s segtje. A renesznsz ltal elindtott folyamatok a XVI. szzad vgre olyan vilgnzeti-erklcsi krdsekhez vezettek, amelyekre a humanizmus s a reformci mr nem adott elgsges vlaszt. Bekvetkezett a vallsi hagyomnyok fel val visszaforduls, az ellenreformci, a rekatolizlds. A barokk mvszet a valls szolglatban ll, nevezetesen a protestantizmus visszaszortst s a katolikus hit jraterjesztst clozza. E mozgalom elindtja a tridenti zsinat (1545—1563), szervezeti bzisa a jezsuita rend (1534-tl), mely elssorban az oktats terletn tevkenykedett. Sajtos tevkenysgi formaknt jezsuita papok igyekeztek mindentt az uralkod szemlyes szolglatba llni, s rajta keresztl az orszg hitlett is irnytani.
A barokk mvszet kzponti clja a vallsos htat felkeltse, ill. erstse. ltalnos jellemzi: dsztettsg, kimveltsg, bizarr hats, ellenttek, jszer harmnia. A dekorativitsnak teht ebben a stlusban kzponti szerepe van. A mvelt klt ("poeta eruditus") utnoz, mgpedig a rgieket s minl tkletesebben, ehhez pedig a "gyjtget mh" mdjra vlogatja ki az eszkzeit. A barokk stlus j formanyelvet nem teremtett, hanem fknt a renesznsz ltal feleleventett antik eszkzrendszert lltotta a maga szolglatba, de ezen kvl is minden korbbi korstlus elemei megjelenhetnek a barokk malkotsban, az ornamentika rszeknt. A barokk szvegben pldul az antik mitolgiai elemek a kzpkori szmszimbolikval vagy a renesznsz jelleg termszeti kpekkel egytt is megjelenhetnek. A barokk a mveldstrtnet egszbl, brmely rszbl vehet elemeket, utalhat rjuk, ezrt a barokk alkots befogadshoz korszer tuds mveltsg volt szksges — az antik kultra, a kzpkori skolasztika s a renesznsz ismerett egyarnt belertve. (Az utkor azonban inkbb csak az ornamentikt rzkeli s rtkeli a barokk mvszetben.)
A barokk m szerkezete laznak ltszik, burjnz jelleg. A barokk vilgkpe szerint a fldn a kosz, Isten vilgban azonban a rend uralkodik; a barokk malkots ezrt az ellenttek harcbl kibontakoz vgs harmnit brzolja. Jellegzetes ellenttei: fny—rnyk, vilgossg—sttsg, rzkisg s transzcendencia. A barokk malkots vilga teht ketts tagols, de a fldi s az gi szint vgs soron sszekapcsoldik: a ltvnyoknak ltomsokat kell megidznik, az brzolt trgyiassgok a maguk nyersesgben, rzkisgben jelennek meg, de a realits mgtt misztikus tartalmakat kell sejteni.
A barokk malkots egyb dszt trekvsei: a kpszersg, a ltvnyossg, a festisg, a ptosz, a monumentalits, a dinamika s a magas fok zeneisg. Jellegzetes mvszi cl a mozgs, a kzdelem brzolsa (a szobrszatban, a festszetben s azirodalomban is): az er, a szenvedly, a lendlet kifejezse — hullmzssal, csavarodssal, ellenttes erk harcval, nagy mretekkel, rzki hatsokkal, sznpadiassggal.
A barokk irodalom rtegei: az jtatossgi szvegek, a hskltszet, a misztikus irodalom, valamint (mr a XVIII. szzad derektl) a rokok. A legjellegzetesebb szvegei hitleti, hitvitz mvek. A barokk szpirodalomban az eposz s a lovagi epika kapja a fszerepet.
A hsi barokk ltal leginkbb kedvelt irodalmi mfaj a monumentlis jelleg eposz. Jellegzetes trekvs ugyanis a heroizmus, emlk lltsa a hsknek, klnskpp a csaldi-nemzeti trtnelem nagyjainak.
Franciaorszgban a barokk irodalom idszaka mindssze nhny vtized (kb. 1620—1660), mert itt a klasszicizmus mr nagyon korn jelentkezik. Lnyege: a (nyelvi) szellemessg, a finomkods, a barokkos szertelensg. Ezt a "knyeskeds"-t fogja kifigurzni a korszak utn tbb komdijban Molière — mr klasszicista szemllettel. A francia kultra egyik centruma a szzad kzepn — a kirlyi palota mellett — egy irodalmi szalon: a Marquise de Rambouillet. A francia Akadmia 1634-ben ltesl, alaptja Richelieu bboros, clkitzse szerint a nyelv mvelsre. A tmogatott mfaj ekkor a heroikus regny, ennek tmja az udvari szerelem, nagylelk rzelmekkel.
A francia barokk kortrsaknt mr megjelenik a racionalizmus is, pl. Descartes, Pascal s Boileau kpviseletben. A blcselked Pascal a keresztny erklcst a racionalizmussal, puritn gyakorlatiassggal trstja, s gy janzenista elveket kpviselve kzd a jezsuitk ellen.
|