Mint annyi ms nagyvrosnak, Prizsnak is egykori blcsje egy foly, nevezetesen a Szajna. Az els lakott terletek felteheten a foly szigetein, az Ile de la Citn, s az Ile St. Louis-on terltek el, itt szletett meg a kelta gallok fvrosa. Prizs nem volt ms, mint egy kicsiny falu az Ile de la Citn. Kr.e. 52-ben rmai uralom al kerlt, ennek nyomait ma is felfedezhetjk. Az apr telepls a rmai jelenltnek ksznheten hamar kiterjedt a Szajna tlpartjaira. A kelta Parisii trzs Caesar uralma al knyszerlt, helytartja Labenius lett. A vros a latin Lutecia, magyarul iszap nevet kapta, s gyors nvekedssel tterjedt a Szajna bal partjra, egszen a mai Sainte-Genevieve hegy lbig. A rmaiak a teleplst ellttk frumokkal, frdkkel, sznhzzal, amfitetrummal, orszgutakkal, kapcsold vrosi utakkal valamint vzvezetkkel. Az Kr.u. III. szzadban betr barbrok ell a lakosok az Ile de la Citre menekltek Saint-Denis, a vros els elljrja, a keresztnysg meghonostja 250-ben halt knhallt a barbrok kezei kztt.
Les Arènes de Lutèce: gall-rmai amfitetrum.
Prizs egyik legjelentsebb rgszeti maradvnyait a gall-rmai korban, amely az els szzadban plt. A szabadtri sznpadon 17000 nz foglalhatott helyet, s a sznpadon egyarnt zajlottak sznhzi jtkok s gladitori kzdelmek. A barbrok betrse utn a harmadik szzadban az arna temet lett, amit ksbb teljesen kitltttek. Nem volt felfedezve egszen 1869-ig, a Rue Monge megnyitjig.Victor Hugo megbzatsa nlkl nhnyan megmentettk a pusztulstl, de lehet, hogy rkre feledsbe merlt...
Ma mr inkbb csak a megpihenni vgyk, a turistk "hasznljk" parkknt. gy hirdetik, hogy "Jtszon, napozzon, rajzoljon, gyakorolja a labda-zsonglrkdst, egyen, pihenjen! Itt mindig lesz hely, hogy leljn, s elgondolkodjon, mennyi id telt el, mikzben megll az id egy pillanatra a bke a szvben egy forgalmas vrosban."
|