Genovva Prizs vdszentje.
Genovva szlei a Prizs melletti Nanterre-ben ltek, s mg rmai seikrl neveztk magukat: apjt Severusnak, anyjt pedig Gerontinak hvtk. 422-ben szletett gyermekket frank nven neveztk el Genovvnak.
Az 5. szzad eleje, amelyben a gyermek felntt, felkavart, megprbltatsoktl fenyegetett vilg volt. Az utols szaki rmai provincia hatrain tcsapdostak a npvndorls hullmai. Az kori nagyvrosokban leomlottak a palotk s frdk, sznhzak s templomok. A vrosok falvakk zsugorodtak ssze, s rgi falaik s sncaik mr csak alig vettk krl ket, olyanok voltak, mint valami tlsgosan bv vlt kpeny. A pognyok kztt keresztnyek is ltek, nagy tekintly pspkk kr csoportosulva; rgta beteleplt gall-rmai csaldok, amelyek bszkn vallottk maguknak a hromszemly Isten igaz hitt, s elzrkztak az arinus eretneksg s a germn behatolk pogny szrnysgei ell. A barbrok azonban csakhamar az igaz hitre trtek, s ez meghatrozta jvjket. Amikor Genovva fiatal volt, mg Atius, a birodalom hadvezre kormnyozott szak-Galliban; amikor pedig meghalt Genovva, a rmaiakat mr elztk a germnok, a Merovingok kirlya, Klodvig pedig hatalmas birodalomba knyszertette a frankok sok hbor s vres viszlyok ltal megtpzott trzst. Miutn Szent Remigius (436 krl--533) reimsi pspk megkeresztelte, a Mons Lutetiuson, az apostolok ltal ptett templomban srhelyet llttatott fel Prizs szentjnek, Genovvnak.
Szent Genovva letrajza, amelyet ismeretlen kz rt a 6. szzadban, kzli, hogy amikor Genovva mg csak hatves kislny volt, szlei kztt llt a flhomlyos templomtrben, s nzte a kt vndorpspkt, Szent Germanust (378 krl--450 krl) s Szent Lupust (383 krl-- 478), akik ton voltak Anglia fel, s Nanterre-ben akartak jszakzni. A np sszegylt, hogy meghallgassa prdikcijukat. Germanus csodlatos mdon felismerte a gyermekben a jvend szentet. Msnap reggeli elbcszsuk alkalmval megldotta, s egy bronzrmet ajndkozott neki, amelybe kereszt volt bevsve.
A kvetkez vekbl csak egy fontos esemnyrl tudst letrajza. Egy napon anyja kemnyen megfegyelmezte a gyermeket, mert felingerelte -- mint vlte -- tlzott jmborsga. Gerontia ott helyben megvakult, s csak hossz id utn ltott ismt, amikor Genovva, valami bels megvilgosodst kvetve, vizet mertett egy kzeli ktbl, s megnedvestette vele anyja szemeit. Ekkor vlt elszr hatkonny az a csods er, amelyet Isten klcsnztt Genovva keznek, s amely ksbb sok megszllottnak, betegnek s tvelygnek gygytjv lett. Nanterre- ben mg ma is tiszteletben tartjk a gygyt erej vizet tartalmaz rgi kutat.
Tizent ves korban tette le Genovva Prizs pspknek kezbe a szzessgi fogadalmat s felvette a ftylat. Amint az keresztny idktl kezdve szoksos volt, csaldjban lte tovbb az Istennek szenteltek csendes lett; elszr atyja nanterrei hzban, szlei halla utn pedig keresztanyjnl, Prizsban. Kemny bjtkben trte meg testt; egy slyos betegsgben tlte a hall kzelsgt is. Felgygyulsa utn elmondta, hogy egy angyal felvitte a magasba, Isten dicssgbe. Elnyerte azt az adomnyt, hogy olvasni tudott az emberek szvben, akik vigasztalst s tancsot keresve rkeztek hozz.
Sok idt szentelt az elmlked imnak, s hogy testn uralkodni tudjon, bjtlt s vezekelt. Krnyezete szmra rthetetlen mdon negyven ven t csak cstrtkn s vasrnap evett kevs kenyeret s ftt zldsgflt, a tbbi napokon semmit. 55 vesen a pspk tancsra vett maghoz nha tejet s halat. Emiatt sokan boszorknynak tartottk, de alzatossgval, tisztasgval s jtkonysgval megnyerte az embereket. Azt szoktk mondani rla, hogy mindig tizenkettedmagval van, s a tizenkt ernyt rtettk ezen, amely szntelenl megmutatkozott tetteiben: a hitet, bjtlst, trelmet, nagylelksget, egyszersget, rtatlansgot, egyetrtst, szeretetet, fegyelmezettsget, tisztasgot, igazsgossgot s okossgot.
Rgalmak, gyanstgatsok, ellensgeskedsek megtapasztaltattk vele a kereszt kemnysgt. Genovva szerny prizsi hzbl lassanknt valami kis kolostorfle alakult ki. Fiatal lnyok sereglettek krje, hogy egytt imdkozzanak vele, s egytt szolgljk Krisztust testvreikben. Genovva szmra azonban mindez csupn elkszlet volt tulajdonkppeni feladatra. Nemsokra eljutott hozz a msodik hvs is, amely isteni megbzatssal kldte ki celljbl npe s vszzada nagy kzdelmeibe s dntseibe.

451 tavaszn Attila lovas hadaival tkelt a Rajnn, a nagyhten elfoglalta Metzet, s a Szajna vlgyn t Nyugat fel nyomult elre. Az ldkl s gyjtogat hunok rmtetteirl szl hrek hallatra Prizsban pnik trt ki: mindenki fejvesztetten meneklt kifel a vrosbl. Genovva szembeszeglt a zrzavarral: jszakai imdsgra gyjttte ssze a nket, erteljes prdikcit tartott a frfiaknak, s Istenbe vetett bizalmat kvnt tlk. Ekkor az egsz np ellene fordult, levonszoltk a Szajna partjra, hogy megkvezzk s a folyba vessk. A forrong tmeg azonban sztrebbent, amikor egy csapat klerikus trt utat magnak. A haldokl Germanus pspk fdikonusa kereste Genovvt, hogy tadja neki a pspk utols misjbl val szentelt kenyereket. Germanus mly tiszteletnek e jele a szent n irnt nem maradt hats nlkl a npre. A haldokl lthatatlan jelenlte megmentette Genovvt s ltala Prizst is.
A vros vdelmt lzas sietsggel megerstettk. Attila pedig elhagyta a Szajna vlgyt, s Orlans ellen sietett, m sajt romlsra. Ott ugyanis mr vrta Atius a germnok s a gall-rmaiak egyestett seregvel, s megsemmist csapst mrt r. Atius halla (454) utn a frankok pogny vezre, a Merovingok nemzetsgbl val Kilderik meghdtotta Kzp-Gallit, s szkhelyt Prizsba tette. Erszakos s veszedelmes frfi volt Klodvig apja. Szmra Genovvt bizonyra titokzatos flhomly vezte; gy tekinthetett r, ahogy a germnok nztek blcs nikre. Genovva mindenesetre flelem nlkl s sikeresen trgyalt vele, kegyetlen kezbl kiragadta a hadifoglyokat, vagy legalbb megknnytette sorsukat.
Mg egyszer megmentette a vrost, amikor a Kilderik s Syagrius (a rmai hatalom utols galliai vdelmezje) kzti hborskods sorn bekertettk Prizst, s minden utat elzrtak az lelmiszerszllts ell. Genovva nhny hajnyi legnysget toborzott ssze, s felhajzott velk Champagne-ba. Itt kenyrgabont vsrolt, s vzi ton szerencssen levitte az ostromlott vrosba. Rgi letrajzai nem mulasztjk el e vllalkozs rendkvli veszlyeinek rszletes lerst, is hangslyozzk, hogy a dolgok termszetes rendje szerint el kellett volna vesznik.
Genovva ekkor mr nagy csodatevnek szmtott. Mindentt, ahol feltnt: Laonban vagy Tours-ban, Arcis-ban, Troyes-ban vagy Orlans-ban betegeket s szerencstleneket vittek hozz. Uralkodott a dmonokon, akik orszgban s vszzadban nyilvn sokakat hatalmukban tartottak. Amikor Genovva egy zarndoktjn a tours-i Szent Mrton bazilikhoz kzeledett, a bejratnl egy egsz sereg megszllott rohant r hangos kiltozssal. Keznek rintsvel gygytotta meg a szenvedket. Laonban visszaadta egy mr kilenc v ta bna, fiatal lny egszsgt. Hosszasan imdkozott, majd kezvel megmelengette a merev tagokat, mire a bna felkelt s jrt.
Legrgibb letrajza megrkt egy jelenetet, amely egy kpben srti szentsgnek kisugrz erejt. Egy viharos jszakn Genovva nhny trsnjvel egytt Szent Dnes (lsd: A szentek lete, 580. o.) srtemplomhoz zarndokolt. A szl eloltotta a tbbi n fklyit s gyertyit, Genovva gyertyja viszont zavartalanul vilgtott a sttben. A mvszek is fnnyel a kezben brzoljk, egyik oldaln egy rdggel, aki a lngra tr, msik oldaln pedig egy angyallal, aki megvja azt.

Genovva nyolcvanves korban, 502-ben halt meg a hagyomny szerint janur 3-n. Az apostoloknak abban a pomps templomban temettk el, amelyet Klodvig s Klotild pttetett a Mons Lutetiuson. A ksbbi szzadok folyamn a templomot tbbszr tptettk, Genovva srja lland zarndokhely maradt mindaddig, mg a forradalmrok fel nem dltk. A templombl panteont alaktottak a francia nemzet nagyjainak.
Genovva ereklyit a kzeli Saint-tienne-du-Mont templomban rzik. Mindmig Prizs vdszentje.
|