Rviddel azutn, hogy Prizs megmeneklt Attiltl, jabb fenyegetssel kellett szembenznie: 464-ben I. Childeric, egy frank trzs kirlynak uralma al kerlt. Ebben az idben Prizs egy tipikus, s meglehetsen npes kzpkori vrosnak szmtott, de 585-ben egy katasztroflis tzvsz jelentsen megviselte. A Karoling kirlyok birodalmuk kzpontjt Prizsbl Aachenbe tettk t, s Prizst "elhanyagoltk", gy Prizs sokat szenvedett viking fosztogatk tmadsaitl. A Karoling kirlyok gyengesge vgl a pspkk uralmhoz vezetett.
885-ben Prizst komoly tmads rte: norvg vikingek 700 hajval, s 30 ezer emberrel tmadtk a vrost, de a 10 hnapos ostrom ellenre nem tudtk elfoglalni, tbbek kztt Ers Rbert Anjou grf, s fia, Odo, Prizs grfja segtsgnek ksznheten. 987-ben Odo unokaccst, Charles Hugh-t Franciaorszg kirlyv vlasztottk, aki Prizst Franciaorszg fvrosv tette.
A frankokrl...
Vallsukat tekintve arinus keresztnyek voltak, m ez a keresztny egyhz szmra egyenl volt az eretneksggel. Klodvig (482-511), egy frank trzsf ki is rabolta az egyhzat, m ksbb megkeresztelkedett, hiszen maga is rbredt, hogy a npet csak gy lehet irnytani, ha alkalmazkodni tud a npszer dolgokhoz, gy pldul a vallshoz.
Martell Kroly Poitiers melletti gyzelmvel meglltotta az arab elrenyomulst, ezzel megmentve a keresztny Eurpt az iszlm trhdtstl. Fia, Kis Pippin Rma pspknek (Ppa) jvhagysval megszerezte a kirlyi koront (751). Fit, Nagy Kroly mr 800-ban ppv koronztk. Ekkor kerlt t a kzpont Aachenbe.
A vikingekrl...
Az angolszszok szerint a vikingek "pognyok", "dnok" vagy "szakiak" voltak, magt a viking szt ritkn hasznltk a nem skandinv forrsok (mg akkor is, ha nhny kutat gy vlte, hogy a sz a szsz "wic"-bl szrmazik, melynek jelentse katonai tborhely). A frank forrsok "nordmanni"-knt hivatkoznak rjuk (szakiak vagy normannok), mg a germn krniksok "ascomanni"-nak (krisemberek) nevezik ket, taln azrt, mert azt hittk, hogy hajikat krisfbl ksztettk, pedig a legtbb tlgyfbl plt. Spanyol muszlim (mr) forrsokban "al-Madjus" (pogny varzslk) nven szerepelnek, a szlv iratokban "rus" a nevk (taln Svdorszg finn nevbl - "Rotsi"), a biznciak "rhos"-nak (a grg "vrs" szbl, utalva pirosas arcsznkre) vagy "varangoi"-nak (taln az snorvg "var" - fogadalom - szbl, egy olyan csapatot jellemezve ezzel, akik hsget fogadtak egymsnak) hvtk ket. Csak az rek, akik "lochlannach"-nak (szakiak) vagy "gaill"-nek (idegenek vagy klhoniak) neveztk ket, prbltk megklnbztetni a norvgokat ("finn-gaill", fehr idegenek) a dnoktl ("dubh-gaill", fekete idegenek). Ms nemzetek krniksai hajlamosak voltak a "dnok", "norvgok", st, mg a "svdek" jelzket is egyknt hasznlni rjuk. Pldul Brmai dm 1075-ben a dnokrl s a svdekrl beszl, "akiket mi szakiaknak vagy skandinvoknak neveznk" s lerja azt is, hogy "a dnokat s a svdeket s ms egyb, Dnin tli npeket (azaz a norvgokat) skandinvoknak nevezik". Ezrt amikor az Angolszsz Krnika tbbszr is "dene"-nek vagy "dani"-nak nevezi ket, ez nem azt jelenti, hogy a vikingek szksgszeren kizrlag Dnibl szrmaztak.

Viking haj
|