Prizs rengeteg embert vonzott s ihletett meg mind a mai napig, kzttk tallunk szmos magyar rt, kltt. Borbndi Gyula gy jellemzi a helyzetet:
Az jkori magyar irodalomban ktsgtelenl Prizs volt az az idegen vros, amely irnt mindig rendkvl eleven rdeklds mutatkozott, amely az eurpai szellemi let kzpontjnak szmtott, ahov sok r s ms mvsz vgyakozott, legjelesebb alkotink kzl oly sokan utaztak, tltttek hosszabb idt, s amely minden ms vrosnl mlyebb nyomokat hagyott az alkotsokban.
Elg taln Adyra emlkeztetni, akirl magyar irodalomtrtnetben Szerb Antal azt rta, hogy neki "ppgy el kellett mennie Prizsba, a vrosok vrosba, mint az igazhitnek Mekkba". Jllehet, els tjn nem rezte magt igazn jl a francia fvrosban, llandan visszavgyott. Keveset tudott franciul, nem volt egszen tisztban a francia viszonyokkal, nem voltak francia bartai, a francia szellemnek sem lett rabja, mgis vonzotta a Szajna-parti metropolis. Ismt s ismt felkereste. Megunta, majd jbl rdekelte s svrgott utna. Szerb Antal szerint azrt, "mert Prizs neki elssorban a Nagyvros volt... A polgrosztly jonnan felszentelt bajnokt semmi sem igzte meg annyira, mint a nagyvros nagyvrosiassga". Nem tudom, a msodik vilghbor utni korszak magyar rtelmisgi menekltjeit nem ez a nagyvrosiassg igzte-e meg, mint korbban Adyt. Taln hozz hasonlan kzlk is sokan a nyugati polgri letforma
kiteljesedsbol val rszesedsvgytl hajtva igyekeztek Prizsba, Londonba, Genfbe, Amszterdamba s ms fldrszek nagyvrosaiba.
Magyar rk, kltk, akik ktdnek Prizshoz:
Ady Endre
Ambrus Zoltn
Br Lajos
Cs. Szab Lszl
Heltai Jen
Hevesi Andrs
Illys Gyula
Kellr Andor
Kosztolnyi Dezs
Laczk Gza
Lovass Gyula
Lovik Kroly
Nagy Pl
rkny Istvn
Szab Dezs
Szp Ern
Szini Gyula
Szomory Dezs
|